Ny sorteringsplatta på Hovgården

Flygfoto över Hovgården med en ritning av nya sorteringsplattan.

När vi tar emot avfall för sortering så hanteras det på vår sorteringsplatta. Där går våra skickliga maskinförare igenom avfallet och separerar ut de olika materialen. Vår gamla sorteringsplatta har nått sin maxkapacitet och vi har börjat bygga en ny.

På sorteringsplattan ska tung trafik samsas med våra maskiner och samtidigt ska det finnas plats att lägga upp ännu ej sorterat avfall på ett säkert sätt. Efter noggranna analyser och prognoser bygger vi nu en helt ny sorteringsplatta som är fyra gånger så stor som den gamla.

Vi räknar med att få:

  • Bättre arbetsmiljö för våra maskinförare
  • Bättre trafiksäkerhet
  • Möjlighet att sortera ut fler material, både nu och i framtiden

Bygget startade i december 2024 och beräknas hålla på hela 2025. I början av året kommer det förekomma sprängningar och under projekttiden kommer det att bli ändrade körbanor och ökad trafik på Hovgården. Vi ber er därför att vara extra uppmärksamma när ni rör er på anläggningen och hålla utkik efter tillfällig trafikskyltning.

Tack för visad förståelse! Tveka inte att fråga om något är oklart!

Hjälpte innehållet på sidan dig? (Om du svarar nej - fyll gärna i varför.)

EPI debug

Created:
2024-12-04T14:41:28
Last modified:
2024-12-04T14:41:28
Published:
2024-12-04T14:41:45
Last published:
2024-12-04T14:41:45
Template
Sida


EPI.PageType


EPI.PageURLSegment


EPI.Id