Ny faktureringsrutin 2026
Från och med den 1 januari 2026 inför vi nya faktureringsrutiner för dig som är ansluten till det kommunala vatten- och avloppsnätet och/eller har abonnemang för avfallshämtning.
Istället för att fakturera våra tjänster i förskott som vi gör idag, kommer vi fakturera i efterhand. Din tidigare faktureringsfrekvens påverkas inte. Skillnaden blir att faktureringen skjuts fram en månad.
I och med omställningen innebär det att en del kunder kommer få en faktura mindre att betala under 2026. Det gäller exempelvis er som skulle ha mottagit en faktura i december för januari månad. Den fakturan utgår och kommer istället i slutet av januari 2026 och avser använda tjänster under januari månad.
För tjänster som följer andra faktureringsrutiner, exempelvis slamtömning, sker ingen förändring. Där gäller fakturering enligt nuvarande rutin.
Frågor och svar
Nedan har vi samlat frågor och svar om den nya faktureringsrutinen. Hittar du inte svar på din fråga här är du välkommen att kontakta oss.