Metanreducerande åtgärder vid slamhantering

Projektet syftar till att utvärdera om inblandning av urea eller kalkpellets kan minska klimatpåverkan från slamlager.

Bakgrund

Slamhanteringen står för en betydande del av bolagets direkta växthusgasutsläpp. Utsläppen uppstår främst under den långvariga lagringen av slammet på Hovgården. Lagringen görs för att slammet ska hygieniseras, så att det senare kan användas som gödsel i jordbruket.

När Kungsängsverket byggs om planeras rötningen ställas om från mesofil till termofil drift, vilket innebär att rötning kommer att ske vid en högre temperatur. Detta väntas leda till betydligt lägre klimatpåverkan från slamhanteringen. Eftersom den lösningen ligger några år bort vill bolaget undersöka tillfälliga åtgärder som kan bidra till målet om att halvera utsläppen till 2030 (jämfört med 2021).

Under hösten 2025 har bolaget anlitat RISE för att gör en utredning om hur ureabehandling av slammet kan göras i stor skala.

Nästa steg i arbetet är att vi under våren 2026 har anställt en examensarbetare som ska undersöka hur vi kan optimera doseringen av urea. I examensarbetet kommer studenten även att undersöka om behandling med kalkpellets från dricksvattenreningen kan användas för samma ändamål.

Mål

Minska klimatpåverkan från slamhanteringen.

Finansiering

Uppsala Vatten och Avfall AB.

Projektpartners

SLU.

Projekttid

2025 - 2026

Kontakt

fou@uppsalavatten.se

Projektets hemsida på VA Mälardalen Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Hjälpte innehållet på sidan dig? (Om du svarar nej - fyll gärna i varför.)

EPI debug

Created:
2026-02-12T10:27:59
Last modified:
2026-02-12T10:36:21
Published:
2026-02-12T10:36:21
Last published:
2026-02-12T10:36:21
Template
Sida


EPI.PageType


EPI.PageURLSegment


EPI.Id